Pletu, tkám a předu. S láskou na Vaše přání. V Beskydech.

Jmenuji se Marie. Tvořím a žiju se svou rodinou v Beskydech – v horách na úplném východě České republiky. Značka MAYA reprezentuje výrobky z mé textilní dílny. Vše začalo v mém dětství právě v Beskydech, kdy jsme s maminkou jezdily pravidelně na Staré Hamry na borůvky a všude kolem se na zelených pastvinách nad osadou Samčanka pásly ovečky. Zde jsem se taky poprvé setkala s tradičním způsobem zpracování ovčí vlny – od praní, sušení, kramplování, předení až po ruční tkaní a pletení. Láska k přírodě, k přírodním materiálům a k ruční práci se mi staly celoživotní vášní – vzdálený klapot kolovrátku a tlukot tkalcovského stavu na Starých Hamrech slyším dodnes.

Má profesní dráha mě nejprve zavedla do Rakouska, Německa a Švýcarska, kde jsem řadu let působila jako překladatelka a tlumočnice německého jazyka. Dlouhé hodiny strávené tlumočením obchodních jednání a překlady technických textů byly mým dennodenním chlebem, avšak láska k ručním pracím a starým tradičním řemeslům mě provázela po celou dobu. Zásadní obrat v mém životě nastal, když jsem v roce 2015 získala stipendium na univerzitě v bavorském Würzburgu na dokončení své disertační práce v oboru aplikovaná německá lingvistika. Intenzivní vědeckou práci jsem ve volných chvílích chtěla vyplnit ručními pracemi a tak jsem (znovu)objevila svět vlny, kterému jsem zcela propadla. Naučila jsem se zde příst na kolovrátku, stala jsem se a dodnes jsem členkou Cechu ručních přadlen v Německu (Handspinngilde), účastnila jsem se veletrhů, výstav a workshopů předení, tkaní a pletení. A zde se také poprvé zrodila myšlenka na založení vlastní textilní dílny.

V roce 2017 jsem pro své tkané a pletené výrobky získala od Asociace regionálních značek certifikát „Beskydy originální produkt“. Každoročně se účastním zajímavých workshopů tkaní koberců v jedné z posledních funkčních evropských gobelínových manufaktur ve Valašském Meziříčí. Absolvovala jsem i několik kurzů tkaní tapisérií v Jindřichově Hradci a kurz ručního tkaní kyperských vzorů v Nikósii na Kypru. 

Při svých toulkách po světě vždy navštívím tamní tkalcovské dílny a sbírám informace o tradičních tkalcovských technikách. Viděla jsem při práci tkadleny v Nepálu i nádherné vázané koberce utkané tibetskými uprchlíky v utečeneckém táboře v nepálské Pokhaře. Poznala jsem neuvěřitelně šikovné ruce tkalců v Indii a na Srí Lance a mohla při tkaní obdivovat ženy z horského kmene Hmongů  ve Vietnamu. Tradiční textilní řemesla nacházím stále ještě i na mnoha místech v Evropě.

Celý zpracovatelský proces a vznik příze pro tkaní koberců a látek mě přivedl k tomu, že jsem jednu dobu ovečky začala sama i chovat. V současné době se chovatelství již nevěnuji a zaměřuji se hlavně na zpracování surové vlny, na ruční tkaní a pletení textilních výrobků. Fascinace starým řemeslem a zpracováním vlny a dalších přírodních materiálů živočišného i rostlinného původu mě vedou k experimentování s těmito materiály – zkouším vyprat, vyčesat a upříst velbloudí srst a následně vyzkoušet možnosti jejího použití na ruční tkaní nebo pletení. Vše se děje a vzniká pozvolna, pomalu, formou pokus/omyl a souzní s mým pomalým životním stylem v duchu slow life with slow products.

Našla jsem svou cestu tím, že jsem svůj čas dokázala harmonicky rozdělit mezi profesní činnost překladatelky a tlumočnice a zároveň jsem si splnila svůj sen a otevřela si textilní atelier, kde tvořím a navrhuji pomalé výrobky pro radost a potěšení lidi v uspěchané době.

Osobně se můžeme potkat na vybraných řemeslných trzích a designových akcích. Nebo jednoduše přímo u mě v  ateliéru v Beskydech. U dobré kávy a v pomalém tempu vybereme něco pro Vás nebo do Vašeho bytu.

A od jara do podzimu se můžete u nás v Beskydech ubytovat na naší krásné chatičce, strávit u nás pohodovou dovolenou nebo zkusit jeden z mých kurzů ručních prací.

Vaše MAYA