Vaše otázky

Jmenuji se Marie. Mou původní profesí, kterou stále vykonávám je soudní překladatelka a tlumočnice německého jazyka. Svou velkou vášeň pro ruční práce jsem v posledních letech přetavila do své druhé profese tkadleny a pletařky. Kombinuji tak duševní práci překladatelky s řemeslnou textilní prací. Používám tři základní tradiční techniky – ruční tkaní na tkalcovském stavu, pletení na dřevěných jehlicích a předení na kolovrátku. Tkám koberce, koberečky, plédy, deky a z utkaných látek vyrábím dále například tašky, obaly a bytové doplňky. Pletu ponožky, čepice, čelenky, svetry, šály a další oděvní doplňky. Tradiční zpracování textilií obohacuji novým moderním designem a barvami, experimentuji s netradičními materiály a učím se novým technikám.

Jednoduše si mé výrobky prohlédnete, vyberete a koupíte tady v mém e-shopu.

Těším se na Vás na různých řemeslných, farmářských a designových trzích. Aktuální přehled trhů, kde se můžeme potkat, najdete na mém  facebookovém profilu.

A v neposlední řadě Vás osobně zvu do svého ateliéru v Beskydech. Přijeďte si prohlédnout mé výrobky u dobré kávy nebo si vyzkoušejte některý z mých textilních rukodělných kurzů.

Základním materiálem pro mé výrobky je ovčí vlna. Používám hlavně velmi jemnou merino vlnu, která je mimořádně hřejivá, příjemná na omak, nekouše a je k dispozici v ohromné barevné škále.

Obdobně skvělé vlastnosti má také příze / vlna z lamy alpaky. Nejčastějším materiálem mých výrobků je tak právě merino a alpaka nebo jejich kombinace.

Velmi ráda pracuji a experimentuji i s dalšími materiály jako je hedvábí, bavlna, mohér, kašmír nebo srst z velbloudů. Pro své zákazníky, kteří navíc odmítají jakékoli materiály živočišného původu, nabízím možnost použití zcela veganských přízí jako je bio bavlna, len, konopí, divoké hedvábí, lyocell nebo různé směsové materiály.

Dalším speciálním materiálem, který mohu ručně zpracovat na kolovrátku je psí a kočičí srst. Pro majitele/chovatele mazlíčků je to velmi zajímavá nabídka, jak si ze srsti svého pejska nebo kočičky nechat udělat unikátní výrobek nabitý emocemi.

Velmi si zakládám na původu materiálu. Ve své tvorbě používám výhradně ekologické přírodní materiály. Důraz kladu na to, aby srst a vlna pocházela ze zvířat chovaných výhradně v dobrých podmínkách. Klíčové jsou tak pro mne certifikáty původu GOTS a mulesing free.

Neváhejte se na mne obrátit a probereme, jaký materiál by byl pro Vás nejvhodnější.

Velmi si zakládám nejen na původu, ale i na barvení materiálů, které pro své pletení používám. Všechny příze mají certifikát REACH nebo ÖKOTEX, což zaručuje kvalitní a ekologický způsob barvení. Velká škála barev Vás nadchne svými krásnými odstíny, ze kterých si vybere opravdu každý. 

Údržba a péče o mé výrobky záleží na materiálu, z kterého je vyroben. Není to tak složité. Méně je někdy více. Například merino vlna nebo alpaka pohlcují jen minimálně pachy – kolikrát stačí můj svetr nebo čepici jen nechat přes noc venku vyvětrat.

Pokud si přesto nevíte rady – neváhejte se na mne obrátit a probereme, jak o konkrétní výrobek pečovat.

Hlavní zásadou u většiny výrobků je nepoužívat pračku ani sušičku. Jedná se hlavně o vlnu a alpaku – v pračce a sušičce by došlo k nevratnému poškození vláken. Výrobky jednoduše vyperete ručně – ve vlažné vodě a s použitím jemného pracího prostředku na vlnu. Po praní jen nechte okapat vodu, neždímejte a nechte pak volně schnout vodorovně rozložené třeba na ručníku nebo dece.  

Výrobky hlavně svetry ukládejte do skříně vodorovně poskládané. Nedávejte je na věšák – ať se nevyvěšují.

Vlněné výrobky zejména svetry, čepice a plédy mohou po čase žmolkovat. To je přirozená vlastnost přírodních materiálů. Žmolky jednoduše jemně odtrhnete, nebo odstřihnete. Na trhu existují i strojky – odžmolkovače na vlnu. Používám mimořádně kvalitní vlnu, takže jemně odžmolkovaný svetr vypadá hned zase jako nový.

To záleží na velikosti zakázky a na vybraném materiálu. Některé materiály nemám skladem a musím je objednat. Vše navíc dělám ručně a v té nejvyšší kvalitě, takže Vás požádám o chvilku strpení. Někdy je to otázka pár dnů, jindy déle. Určitě se vyplatí počkat, ať vznikne krásný výrobek přesně podle vašeho přání.

Hotový svetr, čepici nebo koberec Vám pak zašlu jednoduše poštou. Anebo si je vyzvednete osobně na některé z prodejních akcí nebo u mne doma v beskydském ateliéru.